Trnavský vrch

Trnavský vrch je závod v přespolním běhu. Je koncipován tak, že opravdu prověří kvality závodníků. Už z jeho názvu je patrné, že se běží v kopcovitém terénu. Rozhodně to není nic jednoduchého, ale všichni závodníci na něj vzpomínají většinou v dobrém a i po letech dokonce cítí určitou hrdost, že v závodě startovali.Zde můžete shlédnout video z 20. ročníku tohoto závodu.
Závod má již dlouholetou tradici a stal se také okresním přeborem.  Pohled do historie :

Ve školním roce 1993/94 nastoupil do funkce ředitele školy Mgr.Lubomír Vývoda, který přišel do Trnavy ze ZŠ Slušovice. Vzápětí navázal spolupráci s podobnou vesnickou školou v Kašavě a hned 8.11. 1993 přijeli kašavští běžci pod vedením pana učitele Pavla Lajza do Trnavy na první společné sportovní klání a to v přespolním běhu. Na obtížné trati s výběhem na vrch Chovančák, který se nachází nad školou se utkalo napoprvé 62 běžců z obou škol. Závodníci vybíhali na trať jednotlivě v minutových intervalech. Po doběhu všech závodníků se srovnaly časy nejlepších ve čtyřech kategoriích. Všechna první místa vybojovali běžci z Kašavy. Závod se nám líbil a domluvili jsme se, že se za rok sejdeme znovu.
V přípravném týdnu na školní rok 1994/95 se v prostorách ZŠ Trnava konalo třídenní metodické školení učitelů tělesné výchovy okresu Zlín. Semináře byly ve třídě nad tělocvičnou, sportovalo se v tělocvičně, noclehy byly tamtéž. Učitelé tělesné výchovy se zde seznamovali s novými hrami a jejich pravidly. Zahráli jsme si poprvé florbal, ringo a další zajímavé sporty. Domluvil se zde i kalendář okresních přeborů a soutěží na následující školní rok. Dohodli jsme se, že 29.9. 1994 se v Trnavě uskuteční přespolní běh. Měli jsme vyzkoušený závod dvou škol, a tak jsme se pustili do organizování okresního přeboru. Napoprvé přijelo do Trnavy 23 škol z celého okresu. Startovalo se na školním dvoře s výběhem na silnici. Trať vedla kolem hasičské zbrojnice uličkou kolem Gabrhelíkového nahoru na Chovančák! Obrovský, táhlý a dlouhý kopec prověřil všechny závodníky. Ve čtyřech kategoriích se utkalo 172 běžců. Nejvíce závodníků běželo v kategorii H-IV.Nejstarších hochů bylo 53.
Pro závodníky i jejich doprovod jsme připravili bohaté občerstvení a ceny pro nejlepších deset závodník v každé kategorii. Všem se v Trnavě líbilo! Bylo pěkné počasí a pohostinnost organizátorů rozhodla o tom, že se všichni těšili na další ročník. Třetí ročník se konal až 8. listopadu 1995, což se ukázalo jako absolutně pozdě. Na trati byl už v ten den sníh a závod byl pro běžce velmi nebezpečný.  V následujících letech se organizátoři vrátili k termínu v měsíci říjnu. Tento závod dostal s přibývajícími ročníky  svůj charakter a získal oblibu. Počet zúčastněných škol stále rostl a na pátý ročník v roce 1997 se do Trnavy sjelo neuvěřitelných 34 škol a na startu se prezentovalo 257 běžců ve dvou kategoriích dívek a dvou kategoriích chlapců. Největší počet závodníků jsme zaznamenali v roce 2000 při osmém ročníku Trnavského vrchu, kdy se na startu prezentovalo 267 běžců!
I  trať se během let vyvíjela. První čtyři ročníky se startovaly ze školního dvora a běželo se po třase prvního ročníku, tedy na Chovančák.  Dobíhalo se opět na školní dvůr. Bylo to nebezpečné. Vzhledem ke stavebním úpravám v areálu školy jsme byli nuceni trasu změnit. Taky ten ostrý kopec byl opravdu vražedný. Pátý ročník  /1997)měl start u obecního domu č. 18, vlastně na cestě u jídelny. Běželo se dolů k hasičárně a přes můstek k mateřské školce. Odtud byl výběh lesem na louky do Miluchova a zpět  přes potok po travnatém povrchu  ke škole. Doběh byl opět na asfaltu. Trať byla přibližně 1500 m dlouhá, nebyla však tak náročná na výběhy.  V nejstarší kategorii žáků se běžely dva okruhy, tedy tři kilometry.  V roce 2001 jsme vypustili úsek přes potok, trať se tedy trošku zkrátila. Vzhledem k tomu, že při startech z kopce docházelo často k nebezpečným hromadným pádům, rozhodli jsme se v roce 2003 otočit směr běhu. Od té doby se startuje u hasičské zbrojnice a prvních dvě stě metrů se běží po silnici do mírného kopce. Tato varianta se osvědčila!

Trasa závodu od roku 2003

Nejúspěšnější závodnicí z Trnavy je v osmnáctileté historii závodu Petra HANULÍKOVÁ (1985), která byla pětkrát vyhlášena nejlepší závodnicí ze ZŠ Trnava a v roce 1998 obsadila vynikající 2. místo v kategorii starších žaček. V té době byla již členkou  AK Zlín, kde trénovala pod  vedením Stanislava Nebojsy a jen obrovská smůla na startu ji připravila o triumf v tomto populárním závodě.

Atletika

Petra na Trnavském vrchu

Petra dnes

Zde je k nahlédnutí minigalerie všech nejlepších závodníků z Trnavy.

 

 

Comments are closed.